Jak si zabezpečit bezpečí... - Bezpeci24.eu

Jak si zabezpečit bezpečí...

Posted by adminlada 25.08.2019 0 Comment(s)

 V dnešní době, je kladen velký důraz na ochranu našeho majetku. Z části je to zapříčiněno dobou ve které žijeme a tím, že je stále více jedinců, kteří budou raději okrádat jiné, než si vydělávat prací a také tím, že si začínáme uvědomovat, že je nutné chránit sebe a svůj majetek před takovými jedinci....

 

Pokud dojde k vloupání například do rodinného domu, většina postižených v první řadě uvádí že jede o velmi nepříjemný pocit, když si okradený uvědomí, že v jeho nepřítomnosti nějaký cizí člověk, mnohdy pod vlivem drog prohledává jeho osobní věci a to i v ložnici, který každý z nás považuje za velmi osobní prostor. Až pak jde o ukradené věci, mnohdy ne až tak vysoké ceny ale s nenahraditelnou sentimentální hodnotou.

 

Mnoho z nás si říká, mě se toto nestane, ale až k vloupání dojde, je již pozdě přemýšlet, proč jsme neinvestovali do svého bezpečí.

 

Pokud se již rozhodnete, něco udělat pro to, aby jste snížili případné následky pokusu o vloupání do vašeho obydlí, musíte se rozhodnou, zda opravdu myslíte svoji bezpečnost vážně, nebo vám jde pouze o "ukonejšení" svého svědomí a v případě problému, si říci: Já jsem přece dům zabezpečil, ale ono to nefungovalo....


 

Při výběru zabezpečení pro vás dům, byt, chatu i podnikatelské objekty, máte v dnešní době na výběr tři možnosti:


 

 1. Zakoupit "super" vychválený čínský, bezdrátový univerzální GSM alarm, kterých v dnešní době naleznete na internetu obrovské množství ve nespočetně e-shopech. Společný jmenovatel je velmi nízká cena za celou GSM sadu, většinou do 5.000 Kč. Velké vychvalování prodejcem funkcí tohoto "alarmu", velmi jednoduchou instalací a perfektní funkcí.

 2. Zakoupit kvalitní zabezpečovací systém v nějakém e-shopu a nainstalovat si ho svépomocí

 3. Kontaktovat profesionální firmu, která se zabývá instalacemi zabezpečovacích systémů

   

Nejprve by jsme si měli říci něco o základech.


 

Pokud máte váš objekt pojištěn proti krádeži, má většina pojišťoven nastaveno plnění pojistných událostí podle kvality zabezpečení objektu.

Každá pojišťovna se řídí normami pro zabezpečení dle ČSN 50 131-1, kde je určena kategorie zabezpečení pro jednotlivé objekty a to dle typu objektu.  Typy objektů jsou dle této ČSN rozděleny do 4 kategorií:

   
     
Rozdělení typů zabezpečení budovy Kategorie dle ČSN 50 131-1
Byty, rodinné domy, garáže 1 nízká rizika
Komerční objekty 2 nízké až střední
Peněžní ústavy, směnárny, památky, zbraně, narkotika 3 střední až vysoké
Objekty nejvyššího významu - státní instituce, jaderné zařízení 4 vysoká rizika

Z tabulky je zřejmé, že pro byty a domy dostačuje nižší stupeň zabezpečení, než například pro lékárny a banky.

Pro úplnost je nutné také dodat, že každý prvek zabezpečení (detektory, ústředna alarmu, ovládací klávesnice, sirény...) musí mít příslušnou homologaci a certifikát od české zkušebny (například Testalarm). Ke každému prvku zabezpečení musí mít prodejce, případně instalační společnost k doložení příslušný certifikát, do které kategorie je homologován.

Pro každou kategorii zabezpečení, je normou určeno minimální střežení

Přehled minimálního střežení u jednotlivých stupňů zabezpečení:

Střeží se Stupeň 1 Stupeň 2 Stupeň 3 Stupeň 4
Obvodové dveře O O O+P O+P
Okna
 
O O+P O+P
Ostatní otvory
 
O O+P O+P
Stěny
 

 

 
P
Stropy nebo střechy
 

 

 
P
Podlahy
 

 

 
P
Místnosti PIR PIR PIR PIR
* O = otevření, P = průnik, PIR = dohled ve vybraných prostorech, ve kterých je vysoká pravděpodobnost detekce

Každý zabezpečovací systém, musí být pro správnou funkci být vybaven záložním akumulátorem, který umožní plnou funkci systému při výpadku napájení po určenou dobu.

Doba zálohování poplachového systému při výpadku napájecího napětí doba dle ČSN,v závorce doporučená doba:

Bezpečností stupeň systému Stupeň 1 Stupeň 2 Stupeň 3 Stupeň 4
Doba zálohování minimálně 12 h (24 h) 12 h (24 h) 60 h 60 h

V neposlední řadě, musí být dle ČSN zajištěno provádění pravidelných zkoušek a kontrol celého systému zabezpečení

Doporučené lhůty funkčních zkoušek a měření v závislosti na stupni zabezpečení:

Činnost stupeň 1 a 2 stupeň 3 stupeň 4
Řídicí vstupy od jiných aplikací a výstupy k nim 1 rok 6 měsíců 3 měsíce
Jeden detektor na smyčce (jedna adresa) 1 rok  6 měsíců 3 měsíce
Vnější a vnitřní výstražná zařízení 1 rok 6 měsíců 3 měsíce
Funkční zkouška ústředny 1 rok 6 měsíců 3 měsíce
Funkce náhradního zdroje v klidu a při signalizaci poplachu 1 rok 6 měsíců 3 měsíce
Přenos na PCO nebo do nadstavbového systému 1 rok 6 měsíců 3 měsíce

 

Z výše uvedeného je zřejmé, že pojišťovny při případné pojistné události kontrolují stav zabezpečení objektu a plnění povinností s provozem zabezpečovacích systémů a dle výsledku kontroly a šetření urči, zda byly splněny podmínky pro vyplacení pojistné události v plné výši, případně zda bude plně vůbec poskytnuto.

Při plánování a instalaci zabezpečení nejde však pouze o pojišťovnu, ale především o vaše bezpečí a správnou funkci bez falešných poplachů.


 

A nyní k výběru možností, jak zabezpečit svůj objekt.


 

Varianta 1 - Zakoupení "super" levného GSM alarmu na internetu a jeho samoinstalace.

gsm alarm
 

                  Vzhledem k ceně, vyjde tahle varianta bezkonkurenčně nejlevněji. Za pár korun přece pořídíte kompletní ústřednu včetně GSM modulu, který zajistí informování pomocí SMS, "kvalitní" bezdrátový pohybový detektor, "kvalitní" bezdrátový magnetický kontakt na dveře, sirénu a většinou dva bezdrátové ovladače. Co si více přát?


 

Je však potřeba si uvědomit: ani jeden komponent nemá naprosto žádnou homologaci dle ČSN a většinou ani není schválen pro provoz v EU. Bezdrátový pohybový detektor je napájen 9V baterií a jelikož neumožňuje žádný "šetřící" režim, je v případě většího pohybu v místnosti počítat s častější výměnou baterie cca v řádu 30 dní. Také spolehlivost většiny těchto detektorů je na úrovni "hladové kočky".


 

Ústředna alarmu je většinou možné nastavovat pouze pomocí SMS a to s velmi omezenými možnostmi nastavení.


 

Funkce těchto systémů je vždy problematická vzhledem k falešným poplachům. Pokud vám nevadí, že během dne vám bude alarm zasílat klidně i 10 SMS upozornění na poplach a vy vždy pojedete zkontrolovat, zda je v objektu opravdu zloděj, je tento systém opravdu vhodnou variantou. Jen pro úplnost, nechci nijak snižovat kvalitu těchto systémů, nemusí  být pravidlem, že budete mít každý den 10 SMS o poplachu, ale z vlastní zkušenosti vím že falešné poplachy začnou vždy, když budete hodně daleko od objektu...


 

Jak jsem již psal výše, jde ale přece o SUPER nabídku za bezkonkurenční cenu a prodejce zdůrazňuje, že má již "milion" spokojených uživatelů tohoto alarmu,,,.    


 


 

Varianta 2 - Zakoupení kvalitních komponent pro zabezpečení a nainstalování svépomocí.

kit
 

                    Na trhu naleznete hodně kvalitních komponent, které jsou i vybaveny příslušnými atesty dle ČSN. Ať se jedná o výrobky českého výrobce Jablotron, kanadského výrobce Paradox, amerického výrobce DSC a mnoho dalších kvalitních výrobců.


 

Většina komponent pro 1 a 2 stupeň zabezpečení, volně nakoupíte přes různé e-shopy, ať již specializované, nebo i v různých univerzálních e-shopech. Osobně bych dal přednost nakoupit ve specializovaném obchodě, i když budou komponenty pravděpodobně o pár korun dražší, než když si ústřednu a detektory koupíte společně se spodním prádlem, ale získáte přidanou hodnotu v podobě kvalitní technické podpory.


 

Pro zdatného "kutila" s elektro znalostmi nebude až tak velký problém nainstalovat celý systém, horší to již bude s jeho zapojením a nastavením (naprogramováním) celého systému dle potřeby.


 

Většina systémů se dnes již programuje počítačem, pomocí speciálního software, určeným pro konkrétný typ (výrobce) ústředny. Tenhle software však je většinou dostupný pouze pro koncesované montážní společnosti, které jsou proškoleny pro instalace příslušného systému.


 

"Kutilovi" tak nezbube nic jiného, než se pokusit celý systém naprogramovat pomocí ovládací klávesnice, což není až tak jednoduché, jak by se mohlo zdát. Každý systém, má svůj specifický způsob programování a bude chvíli trvat, než laik přijde na způsob, jak celý systém nakonfigurovat...


 

Pokud však úspěšně nainstalujete a zprovozníte systém, může nastat problém s pojišťovnou, jelikož nebudete mít zajištěny (alespoň smluvně - papírově) pravidelné kontroly systému dle ČSN.


 

Další problém s pojišťovnou může vzniknout při svépomocné instalaci systému. U bytu, chaty a objektu v kategorii 1, to nebude až tak zásadní problém, ale u objektů v kategoriích 2-4 je požadována instalace odbornou firmou, s příslušnou koncesí


 

Při instalaci poplachového systému ve 2 a 3. stupni zabezpečení je nutné splnit tyto podmínky a požadavky pro konkrétní instalaci:

 • zpracovaná projektová dokumentace, včetně bezpečnostního posouzení (u st. 2 doporučeno, u st. 3 požadováno)
 • instalační firma je držitelem koncesované živnosti „Poskytování technických služeb k ochraně majetku a osob“
 • pracovníci instalační firmy jsou držitelé osvědčení kvalifikace podle Vyhlášky č. 50/1978 Sb.
 • instalační firma je odborně proškolena pro instalaci konkrétní technologie poplachového systému (značka/výrobce)
 • u všech prvků poplachového systému v době instalace je k dispozici platný certifikát
 • certifikát je požadován pro tyto prvky poplachového systému:
  • ústředny a veškeré příslušenství (klávesnice, moduly, komunikátory)
  • detektory pro vnitřní a venkovní detekci
  • signalizace (sirény)
  • mechanické doplňky (boxy, rozvodné krabičky)
  • přídavné napájecí zdroje
 • po instalaci poplachového systému je provedena výchozí revize elektrického zařízení poplachového systému
 • současně je provedena kompletní funkční zkouška poplachového systému
 • u instalovaného poplachového sytému je vedena provozní kniha, do které provozovatel zapisuje všechny potřebné údaje o provozu a poruchách systému
 • instalační firmy provádí pravidelné funkční zkoušky poplachového systému, vystavují protokol a provedení funkčních zkoušek zapisují do provozní knihy


 

Varianta 3 - kompletní instalace zabezpečovacího systému koncesovanou společností.

instalace
 

                    Tahle varianta vypadá jako nejdražší (což opravdu je), ale vzhledem k funkčnosti, kvalitě instalace a splněním pojistných podmínek patrně nejvýhodnější.

Pokud se rozhodnete "nešetřit" a rozhodnete se pro opravdu kvalitní systém s min 2 letou zárukou na všechny funkce, doporučuji oslovit několik společností, které se zabývají montážemi zabezpečovacích systémů a vlastní příslušnou koncesi (Poskytování technických služeb k ochraně majetku a osob). Zde bych byl opatrný s nabídkami různých elektromotérů, kteří většinou umí nainstalovat i alarm ale nevlastní příslušnou koncesi a ve většině případů, nejsou ani proškoleni pro instalace.


 

Kvalitní firma vám bezplatně vyhotoví cenovou kalkulaci a v případě montáže zabezpečovacího systému poskytne veškeré potřebné dokumenty dle ČSN, požadované pojišťovnami.


 

Kvalitní firma s koncesí, vám také poskytne plnou záruku na dodané komponenty v délce minimálně 24 měsíců, ale někdy až 5 let, a na instalační práce záruku v délce minimálně 36 měsíců. Servis a opravy jsou koncesovanými společnostmi vždy prováděny výměnným způsobem tak že vadný komponent je při servisu vyměněn za bezvadný a celý systém je tak stále funkční.


 

V případě dohody s vámi sepíše servisní smlouvu pro servis a kontroly celého zabezpečovacího systému za zvýhodněné ceny a v rychlejších časech (přednostně provedené opravy) oproti jednotlivým objednávkám těchto zákroků.


 

Při této variantě sice zaplatíte nejvíce, ale také nejvíce získáte.


 

Moje rada pro výběr, jak zabezpečit svůj objekt:


 

při variantách 1 a 2 sice ušetříte celkem dost financí. U varianty 1 dokonce podstatnou část, ale pokud se rozhodnete, že své bezpečí myslíte vážně, není nic lepšího, než svěřit své bezpečí a bezpečí vašeho objektu do rukou profesionálů.


 

Cena v tomto případě není až tak podstatná, šetřit na bezpečí se nevyplácí. Kvalitní systém zabezpečení se vám odmění v kvalitní a bezproblémové funkci na který se můžete vždy plně spolehnout.


 

Pokud se však rozhodnete pro variantu 1, nebo 2, vždy žádejte od prodejce doložení atestu pro použití v EU a atesty pro kategorii objektu, pro který jsou určeny. Nikdy nevěřte prodejci, ústnímu ubezpečení, že systém všechny atesty má, ale zrovna je nemůže najít, nebo odeslat pro kontrolu. Prodejce chce hlavně prodat !  Ušetříte si tím hodně následných problémů při řešení případné pojistné události.

 

vzor osvědčení o atestaci:

osvědčení - atest
 

P.S. S tou cenou ve variantě 3, to není až tak strašné. Malý, kvalitní zabezpečovací systém pořídíte již kolem 15.000 - 20.000 Kč včetně GSM komunikace a instalace a to zase není až tak moc, když si uvědomíte co vše vám může ušetřit.......

smile